Kontrola parkovania
Záleží nám na tom, aby bolo parkovanie v Bratislave dostupnejšie pre rezidentov
a prehľadné a zrozumiteľné pre každého.
Preto je parkovanie v regulovaných zónach možné len na vyznačených parkovacích miestach a zlepšujeme tiež kontrolu parkovania.
Ako správne parkovať?
Našli ste si na vozidle upozornenie na nesprávne parkovanie?
Odpovede na časté otázky nájdete v otázkach a odpovediach
Časté chyby pri parkovaní
V regulovanej zóne:
- Parkovanie mimo vyznačeného miesta – v regulovanej zóne je možné parkovať len na vyznačených parkovacích miestach resp. v parkovacích pásoch. Státie na komunikácii, chodníku, spevnenej ploche, kde nie je vyznačené parkovacie miesto, nie je povolené (ani v čase, kedy zóna nie je spoplatnená – vždy je povolené zaparkovať len na vyznačenom parkovacom mieste/páse).
- Parkovanie bez oprávnenia – v stanovenom čase je možné v regulovanej zóne parkovať len s príslušným oprávnením – rezidenti s rezidentskou kartou, návštevníci po zaplatení hodinovej sadzby (resp. s iným oprávnením – parkovanie s bonusovou alebo návštevníckou kartou)
Regulované zóny sú označené dopravným značením ale aj informačnými tabuľami Bratislavského parkovacieho asistenta PAAS
Mimo regulovanej zóny:
- Parkovanie na chodníku je od 1.10.2023 možné iba na vyznačených parkovacích miestach, alebo ak takéto parkovanie povoľuje zvislé dopravné značenie.
Ďalšie chyby pri parkovaní:
- Parkovanie v križovatke – parkovať nemôžete na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou
- Parkovanie na priechode pre chodcov – parkovať tiež nemôžete na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi.
- Parkovanie na zeleni
Objektívna zodpovednosť
Dôležitou súčasťou regulácie parkovania je aj kontrola.
Tú vykonáva mestská polícia, novinkou je schválenie zmeny legislatívy a zavedenie tzv. objektívnej zodpovednosti.
Tá umožňuje mestskej polícii, respektíve vyškoleným kontrolórom, riešiť priestupky aj prostredníctvom foto/video dokumentácie, nie je už potrebná fyzická prítomnosť vodiča/majiteľa vozidla, čo systém kontrol urýchľuje.
Čím viac nelegálne zaparkovaných vozidiel sa nám podarí skontrolovať, tým lepšie parkovanie budú mať rezidenti v okolí svojho bydliska.
Ako uplatňovanie objektívnej zodpovednosti funguje?
- Mesto prostredníctvom vyškolených kontrolórov zaznamená porušenie zákona o cestnej premávke, vytvorí fotodokumentáciu, zistí totožnosť držiteľa vozidla pomocou špecializovaných informačných systémov.
- Priestupok je vždy overovaný dvojstupňovo, to znamená, že správny orgán ešte raz overuje priestupok zaznamenaný v teréne kontrolórmi. Až keď sa aj pri druhej kontrole potvrdí spáchanie priestupku, pristúpi sa k odoslaniu pokuty.
- Zdokumentované porušenie zákona je spracované do rozkazu o uložení pokuty. Výška pokuty je stanovená zákonom.
- Mesto posiela obálku s pokutou držiteľovi vozidla, ktoré sa dopustilo porušenia zákona (buď elektronickou alebo fyzickou poštou).
- Držiteľ vozidla si dôkazy (fotodokumentáciu) o porušení zákona môže pozrieť online na adrese uvedenej v rozkaze.
- Ak držiteľ vozidla uhradí pokutu do 15 dní od doručenia rozkazu, platí sa 2/3 sumy. Po 15 dňoch je nutné zaplatiť plnú výšku pokuty s tým, že ak ani následne nepríde k uhradeniu, je vec odstúpená na vymáhanie exekučne. Viac informácií
Potrebujete pomôcť?
Kontaktujte nás prostredníctvom jednoduchého formulára
Odpovede na najčastejšie kladené otázky na jednom mieste
*Odosielanie formulára môže trvať dlhšie.